ROMA

2014 yılında Yerçekimi filmiyle Oscar kazanan yönetmen Alfonso Cuarón’un bugüne kadarki en kişisel projesi olduğu söylenen Roma adlı filmi, Aralık ayında aynı zamanda hem sinemalarda hem de Netflix’te olacak.

16/10/2018

 

Film, 1970’lerin başında Mexico City’de orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo'yu (Yalitza Aparicio) konu alıyor. Kendisini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğinde olan filmde yönetmen Cuarón, kendi çocukluğunu anımsayarak 1970'lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal bir portresini çizmiş.

 

Alfonso Cuarón filmi siyah beyaz, 65mm formatında Dolby Atmos ses teknolojisine uygun olarak çekmiş. 65 mm olması nedeniyle yönetmenin aslında filmi sinemada izlenmesini istediğini düşünebilirsiniz. Gayet de haklısınız. Fakat Cuarón için filmin olabilecek en fazla sayıda seyirciye ulaşması da önemliyiş. Bu noktada yönetmenin neden Netflix’le anlaştığını da anlayabiliyoruz.

 

Filmin 14 Aralık’ta dünya çapında 100 adetle sınırlı olacak şekilde sinemalarda gösterilmesi planlanıyor. Gelen haberlere göre yönetmen Alfonso Cuarón haliyle seçilecek sinema salonlarının Dolby Atmos destekli olmasını istemiş. Ayrıca filmin IMAX formatında gösterime girebileceğinin de üzerinde duruluyor. Peki film niye sadece Netflix’te gösterilmiyor da sinemalarda da vizyona giriyor? Burada devreye Akademi Ödülleri giriyor çünkü Akademi Ödülleri’ne yarışma hakkı kazanması için filmin sinemalarda vizyona girmesi şart.

 

İlk gösterimi Ağustos ayında Venedik Film Festivali’nde yapılan ve Altın Aslan ödülünü kazanan film anı zamanda 91. Akademi Ödülleri’nde Meksika’nın aday adayı olarak da yarışacak.

 

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

VİZYONA GİREN FİLMLER - 26 EKİM 2018

PİNOKYO

VİZYONA GİREN FİLMLER - 19 EKİM 2018