LOVING VINCENT

Van Gogh’un hayatını anlatan Loving Vincent, 7 yıllık yapım sürecinin ardından 29 Aralık’ta vizyonda. Filmin resmi sinopsisi filmi şu şekilde tanıtıyor: “Loving Vincent, dünyanın en çok sevilen ressamlarından biri olan Vincent van Gogh’un yaşamını ve şüpheli ölümünü tablolarıyla ve tablolarındaki karakterleriyle anlatılıyor gibi didikleyen bir soruşturma...”

25/12/2017

 

Çıkış noktası Van Gogh’un kardeşi Theo ile yazışmaları olan filmi Polonyalı ressam Dorota Kobiela Kickstarter’da başlattığı kısa film konseptiyle başlatmış. Kobiela,  daha sonra Peter and the Wolf’la en iyi animasyon filmi Oscar’ını kazanan İngiliz yapımcı Hugh Welchman’la tanışmış ve Polonya Film Enstitüsü’nün de desteğiyle projeyi uzun metrajlı filme dönüştürme kararı almış.

 

Geçtiğimiz günlerde Altın Küre adaylığı kazanan ve animasyon dalında Oscar adaylığı kesin gözüken Loving Vincent’ı eşsiz yapan şey ise yağlı boya çizimlerinin 65 bin karesiyle birlikte ressamın koyu renklerinin ve kendine özgü fırça dokunuşlarının elle anime edilmesi ile ortaya çıkmış olması.

 

Welchman ve Kobiela film için 7 farklı senaryo oluşturmuş ve tablolarla kendi hikayelerini birleştirmek için epeyce uğraşmışlar. Hikaye tamamlandıktan sonra Saoirse Ronan ve Aidan Turner’ın de yer aldığı oyuncularla canlı aksiyon çekimlerine geçilmiş, kurguyla animasyonun birleşeceği kısımlar için hazırlık yapılmış ve asıl zorlu kısım sonradan başlamış: Van Gogh’un yağlı boyalarını animasyonla buluşturmak.

 

Açılış sahnesi 18 ayda tamamlanan film Van Gogh tablolarını direk referans alıyor. Filmdeki hikayeye göre ve Kobiela’nın 125 kişilik ressam ekibinin eserleri yeniden resmetmesi ise yaklaşık 2 yıllık bir süreç. Welchman Van Gogh’un tarz itibariyle animasyona çok yakın bir ressam olduğunu dile getirmiş.

 

Loving Vincent’ın Türkçe altyazılı fragman linkine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

VİZYONA GİREN FİLMLER - 19 EKİM 2018

YERLİ SUITS GELİYOR

VİZYONA GİREN FİLMLER – 12 EKİM 2018