KELEBEKLER

Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği ve bu yılki Sundance Film Festivali’nde tarihi bir başarıya imza atarak Dünya Sineması Jüri Büyük Ödülü kazanan ilk ve tek yerli yapım olan Kelebekler vizyona girdi.

30/03/2018

Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan ve Tuğçe Altuğ'un başrollerinde yer aldığı Kelebekler  yıllardır haber alamadıkları babalarının aramasıyla bir araya gelen, birbirini pek de tanımayan üç kardeşin hikâyesini anlatıyor. 2018 Sundance Film Festival’inde Dünya Sineması Juri Büyük Ödülü’nü kazanarak göğsümüzü kabartan film belki de Türk sinemasında son yıllarda gördüğümüz en orijinal işlerden biri olabilir.

 

Sadece 18 günde çekilen Kelebekler bu anlamda yönetmen Tolga Karaçelik için bir ilk değil çünkü yönetmenin 2015 yılında yine birçok festivalde ödül alan filmi Sarmaşık da 19 günde çekilmiş. Yapım sürecinde haberlere yansıyan diğer bir detay ise Kültür Bakanlığının filmi destek vermemesi olmuştu. Yönetmen bu kararı sosyal medya hesabından “Kültür Bakanlığı yeni filmim Kelebekler’i desteğe layık bulmamış” diyerek duyurmuştu.

 

Filmin detaylı konusu şöyle: 30 yıl ayrı kaldıktan sonra, babaları 3 çocuğunu Hasanlar Köyü'ndeki evlerine geri çağırır. Nedenini bilmezler. En büyükleri Cemal, onları alır ve bu garip köye doğru yola çıkarlar. Yıllardır bir araya gelmeyen ve birbirini çok az tanıyan üç kardeş Hasanlar'a vardıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler ve babaları, vasiyetinde köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Köyde geçirdikleri zaman süresinde yaşadıkları enteresan olaylar esnasında hem birbirlerinin hem kendilerinin hem de babalarının kim olduğunu anlamaya çalışırlar.

 

Fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

VİZYONA GİREN FİLMLER - 26 EKİM 2018

PİNOKYO

VİZYONA GİREN FİLMLER - 19 EKİM 2018