BLACK PANTHER

Merakla beklenen yılın ilk Marvel filmi Black Panther aynı zamanda ilk siyahi süper kahraman filmi olma özelliğini taşıyor. Ülkemizde 16 Şubat’ta vizyona girecek filmle ilgili gelen ilk yorumlar ise oldukça olumlu.

25/06/2018

Bilmeyenlere not geçelim: Marvel Sinematik Evreni’nde 3.fazdayız. Captain America: Civil War ile başlayan bu fazda Doctor Strange, Guardians of the Galaxy Vol 2, Spider-Man: Homecoming ve en son geçtiğimiz aylarda izlediğimiz Thor:Ragnarok’u izledik. Hem gişe hem de film anlamında hepsi birbirinden başarılı film serisine şimdi de ilk siyahi süper kahraman filmi Black Panther de ekleniyor.

 

Öncelikle filmin hikayesinden biraz bahsedelim. Hikaye, Captan America: Civil War filminde yaşanan olayların hemen ertesinde başlıyor. T’Challa, Wakanda Kralı babasının ölümünden sonra tahta geçmek ve kral olarak gerçek yerini almak üzere, ıssız ama teknolojik olarak geliştirilmiş Afrika'daki yuvasına dönüyor. Ancak, güçlü eski bir düşmanı yeniden ortaya çıkınca, hırslı bir kral ve Black Panther olan T'Challa, Wakanda ve bütün dünyanın geleceğini tehlikeye atan zorlu bir savaşa girmekle sınanıyor.

 

Creed filminin yönetmeni Ryan Coogler’ın çektiği filmde Chadwick Boseman, Michael B.Jordan, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Angela Bassett, Daniel Kaluuya, Martin Freeman ve Forest Whitaker gibi isimler yer alıyor. Kadroya baktığımızda son yılların en başarılı siyahi oyuncuların bu filmde olduğunu söylersek yanılmış olmayız sanıyoruz ki. Filmin ön gösterimlerden gelen yorumlar ise oldukça iyi. Hatta filmi izleme fırsatı bulan bazı kişiler sosyal medyada bu filmin gelmiş geçmiş en iyi Marvel filmi olduğunu iddia ediyor. Beraber izleyip göreceğiz.

 

Black Panther ilk siyahi süper kahraman filmi olarak gösteriliyor ancak filmin yapımcılarından Nate Moore bu filmin sadece bir siyahi süper kahraman filminden çok “Afrikalı” bir kahramanın hikayesini merkez aldığını belirtiyor. Filmin yaratım sürecinde de bu ayrıntıya oldukça dikkat edilmiş. Filmi yazıp yöneten Ryan Coogler senaryo yazımına başlamadan önce Afrika’yı ziyaret etmek istemiş ve birkaç hafta boyunca Güney Afrika’nın farklı yerlerde kalarak kıtayı daha yakından tanıma fırsatı bulmuş. Wakanda hayali bir yer olsa da Coogler her yönden buranın Afrika gibi gözükmesini istemiş ve bunun nasıl olması gerektiğini uzun süre araştırmış.

 

T’Challla yani Black Panther rolündeki Chadwick Boseman’ın Marvel macerası hatırladığınız gibi Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmiyle başlamıştı. Bu filmin öncesinde aynı Ryan Coogler gibi Afrika’ya seyahat eden Chadwick, uzun bir süre Afrikalı dil koçuyla çalışmış. Filmde Wakanda’nın dili olan Xhosa bugün Güney Afrika’da 7.6 milyon insanın konuştuğu gerçek bir dil. Black Panther’da da Wakandalı kabilelerin film boyunca bu dili konuştuklarını not edelim.

 

Henüz izlemediyseniz 16 Şubat’ta vizyona girecek filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

 

LG Sinema Kulübü iyi seyirler diler!

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

VİZYONA GİREN FİLMLER - 26 EKİM 2018

PİNOKYO

VİZYONA GİREN FİLMLER - 19 EKİM 2018