90. OSCAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

90. Akademi Ödülleri dün gece Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

05/03/2018

En İyi Film kategorisinde Oscar ödülü The Shape of Water’a giderken aynı filmin yönetmeni Guillermo Del Toro’da yönetmen kategorisinde ödülün sahibi oldu. En İyi Erkek Oyuncu, Darkest Hour’daki performansıyla Gary Oldman olurken Frances McDormand da Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında ödülün sahibi oldu.

 

Gecede kategorilere göre ödül kazananlar şöyle sıralandı:

 

(Kazananlar koyu renkle belirtilmiştir)

 

EN İYİ FİLM

The Shape of Water (KAZANAN)

 

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out


Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

EN İYİ YÖNETMEN

Guillermo del Toro, The Shape of Water (KAZANAN)

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

 

EN İYİ KADIN OYUNCU

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (KAZANAN)

Sally Hawkins, The Shape of Water

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Gary Oldman, Darkest Hour (KAZANAN)

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Allison Janney, I, Tonya (KAZANAN)


Mary J. Blige, Mudbound

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (KAZANAN)


Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

 


EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

Get Out (Jordan Peele) (KAZANAN)

The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)

Lady Bird (Greta Gerwig)

The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)


EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Call Me by Your Name (James Ivory) (KAZANAN)

The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)

Logan (Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold)

Molly's Game (Aaron Sorkin)

Mudbound (Virgil Williams and Dee Rees)
 


EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Blade Runner 2049 (Roger Deakins) (KAZANAN)

Darkest Hour (Bruno Delbonnel)

Dunkirk (Hoyte van Hoytema)

Mudbound (Rachel Morrison)

The Shape of Water (Dan Laustsen)


EN İYİ GÖRSEL EFEKTLER

Blade Runner 2049, John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover (KAZANAN)

Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick

Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus

Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould

War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist


EN İYİ KURGU

Dunkirk (Lee Smith) (KAZANAN)

Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)

I, Tonya (Tatiana S. Riegel)

The Shape of Water (Sidney Wolinsky)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)


EN İYİ YAPIM TASARIMI


The Shape of Water (KAZANAN)


Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk


EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Phantom Thread (Mark Bridges) (KAZANAN)

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)

Darkest Hour (Jacqueline Durran)

The Shape of Water (Luis Sequeira)

Victoria & Abdul (Consolata Boyle)


EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ

Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick (KAZANAN)

Victoria & Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard

Wonder, Arjen Tuiten


EN İYİ SES MİKSAJI


Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo (KAZANAN)

 

Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson


EN İYİ SES KURGUSU

Dunkirk, Richard King and Alex Gibson (KAZANAN)

Baby Driver, Julian Slater

Blade Runner 2049, Mark Mangini and Theo Green

The Shape of Water, Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood and Ren Klyce


EN İYİ YABANCI FİLM


A Fantastic Woman, Chile (KAZANAN)

The Insult, Lebanon

Loveless, Russia

On Body and Soul, Hungary

The Square, Sweden


EN İYİ BELGESEL

Icarus, Bryan Fogel and Dan Cogan (KAZANAN)

Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman

Faces Places, Agnes Varda, JR and Rosalie Varda

Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed and Soren Steen Jespersen

Strong Island, Yance Ford and Joslyn Barnes


EN İYİ KISA BELGESEL

Heaven is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel (KAZANAN)

Edith+Eddie, Laura Checkoway and Thomas Lee Wright

Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

Knife Skills, Thomas Lennon

Traffic Stop, Kate Davis and David Heilbroner


EN İYİ ANİMASYON FİLMİ

Coco, Lee Unkrich and Darla K. Anderson (KAZANAN)

The Boss Baby, Tom McGrath and Ramsey Naito

The Breadwinner, Nora Twomey and Anthony Leo

Ferdinand, Carlos Saldanha

Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart


EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

The Shape of Water (Alexandre Desplat) (KAZANAN)

Dunkirk (Hans Zimmer)

Phantom Thread (Jonny Greenwood)

Star Wars: The Last Jedi (John Williams)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)


EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

"Remember Me" (Coco) (KAZANAN)

"Mighty River" (Mudbound)

"The Mystery of Love" (Call Me by Your Name)

"Stand Up for Something" (Marshall)

"This Is Me" (The Greatest Showman)


EN İYİ KISA ANİMASYON

Dear Basketball, Glen Keane and Kobe Bryant (KAZANAN)


Garden Party, Victor Caire and Gabriel Grapperon

Lou, Dave Mullins and Dana Murray

Negative Space, Max Porter and Ru Kuwahata

Revolting Rhymes, Jakob Schuh and Jan Lachauer


EN İYİ KISA FİLM

The Silent Child, Chris Overton and Rachel Shenton (KAZANAN)

DeKalb Elementary, Reed Van Dyk

The Eleven O’Clock, Derin Seale and Josh Lawson

My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.

Watu Wote/All of Us, Katja Benrath and Tobias Rosen

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

VİZYONA GİREN FİLMLER - 21 EYLÜL 2018

70. EMMY ÖDÜLLERİ KAZANANLARI

70.EMMY ÖDÜLLERİ KIRMIZI HALISI