90. OSCAR ÖDÜLLERİ ADAYLARI

4 Mart 2018’de Jimmy Kimmel sunuculuğunda 90’ıncısı gerçekleşecek olan sinema sektörünün en prestijli ödül töreninde, aday filmler ve oyuncuların tam listesi açıklandı. “The Shape of Water” filmi tam 13 dalda aday olurken Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film ödülünü alan Fatih Akın’ın “In the Fade” filmi adaylık alamadı.

24/01/2018

-Bu yıl da gelenek bozulmadı ve Meryl Streep “The Post” filmindeki rolüyle 21.kez Oscar adaylığı kazandı.

 

-En İyi Görüntü Yönetmenliği kategorisinde “Mudbound” ile aday olan Rachal Morrison Oscar tarihinde bu dalda adaylık kazanan ilk kadın görüntü yönetmeni oldu.

 

-Yılın sürpriz filmi “Get Out” En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere 4 dalda Oscar adaylığı aldı.  

 

-Cinsel taciz suçlamaları ile zor günler geçiren James Franco da “The Disaster Artist” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmedi. Bu suçlamaların adaylığını etkilemiş olacağı konuşuldu fakat adaylıklar için oylama sürecinin Franco’ya ait suçlamaların basına yansımasından önce tamamlandığı iddia ediliyor.

 

-Senenin en hit filmlerinden “Wonder Woman” teknik kategoriler de dahil hiçbir adaylık alaması şaşkınlık yarattı. Süper kahraman filmleri kontenjanından ise listeye giren tek film “Logan” oldu. Film, En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde aday oldu.

 

-Netflix’in bu yıl Oscar için en büyük adayı olan “Mudbound” En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisi dışında önemli kategorilerde yer bulamadı.  

 

-Jessica Chastain ve Armie Hammer aday olmaları beklenen fakat adaylık kazanamayan isimler oldu.

 

90.Oscar Ödülleri adaylarının tamamı şöyle:

 

En İyi Film:

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards

 

En İyi Yönetmen:

Jordan Peele, Get Out

Christopher Nolan, Dunkirk

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape Of Water

 

En İyi Kadın Oyuncu:

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

 

En İyi Erkek Oyuncu:

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Mary J Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

 

En İyi Özgün Senaryo:

The Big Sick

Get Out

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards

 

En İyi Uyarlama Senaryo

Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Logan

Molly’s Game

Mudbound

 

En İyi Animasyon Filmi

Coco

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

The Boss Baby

 

En İyi Özgün Şarkı

“Remember Me” (Coco)

“Mystery of Love” (Call Me By Your Name)

“This Is Me” (The Greatest Showman)

“Mighty River” (Mudbound)

“Stand Up For Something” (Marshall)

 

En İyi Belgesel Film

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

Abacus: Small Enough to Jail

 

En İyi Kısa Belgesel

Edith+Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

 

Yabancı Dile En İyi Film

A Fantastic Woman (Şile)

On Body and Soul (Macaristan)

The Insult  (Lübnan)

Loveless (Rusya)

The Square (İsveç)

 

En İyi Saç ve Makyaj

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

 

En İyi Kurgu

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape Of Water

Three Billboards

 

En İyi Görsel Efekt

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

 

En İyi Özgün Müzik

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards

 

En İyi Kısa Film

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

 

En İyi Kısa Animasyon Filmi

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

 

En İyi Ses Miksajı

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

 

En İyi Ses Kurgusu

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

 

En İyi Kostüm Tasarım

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria & Abdul

 

En İyi Görüntü Yönetmenliği

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudboud

The Shape of Water

 

En İyi Yapım Tasarımı

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

PUHU TV’NİN YENİ DİZİSİ ŞAHSİYET

NATALIE PORTMAN’IN MERAKLA BEKLENEN FİLM NETFLIX’TE

BAFTA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU