13 REASONS WHY 2.SEZON

Geçtiğimiz yılın en çok ilgi gören Netflix dizilerinden 13 Reasons Why/Ölmek için 13 Sebep, 2.sezonuyla 18 Mayıs’ta geri dönüyor. Peki ikinci sezonda bizi neler bekliyor?

15/05/2018

(Uyarı: Bu yazı dizinin ilk sezonuna ait spoiler detaylar içermektedir.)

 

Geçtiğimiz yılın Mart ayında Netflix’te yayınlanan 13 Reasons Why dizisi kısa bir zaman içerisinde bir fenomen haline gelip 2017’de Twitter’da ve Google’da en çok konuşulan dizi olmuştu. Jay Asher’ın 2007 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanan dizide Hannah Baker adlı bir genç kızın şaşırtıcı intiharının ardından sınıf arkadaşı Clay Jensen, onun bu trajik seçiminin üzerindeki gizemi kaldıran kasetler alıyordu. 7 kasetin toplamda 13 yüzünde Hannah onu intihara sürükleyen 13 kişiyi anlatıyordu. Eğer bu kasetler birinin eline geçtiyse bu onun 13 kişiden biri olduğunu göstermekte ve belirli kurallara uymadığı taktirde bu kasetlerin herkese yayılacağı anlamına gelmekteydi. Bu kişinin uyması gereken kurallar ise; sırayla kasetlerin hepsini dinlemesi ve bitirdiğinde kendinden sonra bahsi geçen kişiye postalamasıydı.

 

Dizi sadece bir kitaptan uyarlama olduğu için tek sezon olarak düşünülmüştü ve bu sebeple de Hannah ilk sezonda tüm hikayesini bize anlattı. Dizinin gördüğü olağanüstü ilgiye kayıtsız kalamayan Netflix dizinin 2.sezonunu duyurduğunda hikayeye ait başka bir kitabın olmaması sebebiyle senaryonun nasıl olacağı merak konusuydu. Görünüşe göre 2.sezonda olayı tamamen Hannah’ın gözünden değil hikayenin içindeki Jessica, Tony, Mr.Porter gibi karakterlerin perspektifinden de göreceğiz. 2.sezon fragmanında Clay dolabını açtığında arkasında “Tek kurban Hannah değildi” yazan bir poloraid fotoğraf görüyor. Ve sonrasında Clay ve Tony okul çapındaki başka bir kompoloyu ortaya çıkarmaya çalıştıklarını görüyoruz.


16 yaş sınırlaması olan dizide depresyon, cinsel istismar ve intihar gibi konular ele alınıyor. Benzer sorunlarla başa çıkmaya çalışan gençlere kötü örnek olacağı düşüncesiyle dizi ilk sezonuyla eleştirilerin hedefinde olmuştu. Bunun yanında dizinin bu konuları ele almasıyla bir farkındalık yarattığını savunanlar da olmuştu. Şu detayı da verelim diziyle ilgili özel olarak hazırlanmış bir internet sitesi olan 13reasonswhy.info adresinden yardıma ihtiyacı olan veya tanıdığı bir arkadaşı yardıma ihtiyaç duyan kişilerin destek alması için ilgili mercilere yönlendiriliyor.

 

 

Merakla beklenen 2.sezona ait fragman için sizi buraya alalım.

 

Aynı zamanda dizinin yapımcısı da olan ünlü şarkıcı Selena Gomez’in dizinin soundtrack’inde bulunan Back to You şarkısının klibini de buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Paylaş:

BENZER HABERLER

VİZYONA GİREN FİLMLER - 26 EKİM 2018

PİNOKYO

VİZYONA GİREN FİLMLER - 19 EKİM 2018